Terakotowa Armia


Strona główna -> Chiny -> Terakotowa Armia
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Chiny są krajem, który zaciekawia niezwykłą, bardzo starą kulturą i chociaż dziś to kraj komunistyczny, w którym o rozwój tradycji raczej trudno, to dziedzictwo wielu tysiącleci wciąż jest żywe. Od czas do czasu ciągle jeszcze odkrywa się tu nowe pozostałości po starych dynastiach, przyciągające uwagę kunsztem wykonania i opowiadające o dawnych czasach. Jednym z takich odkryć była słynna Terakotowa Armia


Terakotowa armia została odkryta na chłopskim polu w 1974 roku.

Przypadkowe odkrycie

Archeologiczne znalezisko zostało odkryte przypadkiem przez okolicznych chłopów w 1974 roku na środku pola kukurydzy. W lokalnej komunie rolniczej, usytuowanej w pobliżu miasta Xi’an, zajmowali się oni kopaniem studni i właśnie podczas tych prac natrafili przypadkiem na gliniane głowy wojowników. Zawiadomione władze zdecydowały o podjęciu prac wykopaliskowych między górami Li Shan i rzeką Wei He, których efektem było odkrycie terakotowej armii. Zgodnie z wierzeniami armia wojowników naturalnej wielkości miała chronić cesarza pochowanego w mauzoleum oraz pomóc mu zdobyć władzę w życiu pozagrobowym.

Fundator i twórca

Podziemne gliniane posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di, w III wieku p.n.e.. W ówczesnych czasach istniał zwyczaj grzebania bogatych zmarłych w niezwykle bogatych budowlach-mauzoleach. Cesarz, który był znany z wielu budowlanych inicjatyw, w tym między innymi z Wielkiego Muru Chińskiego, z reformy pisma, ale także z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do oponentów, których grzebał żywcem postanowił za życia postawić swój własny sarkofag, umieszczony w bajecznym otoczeniu. Zgodnie ze swoim zwyczajem zaangażował do przymusowej, katorżniczej pracy 70 tysięcy robotników z całego państwa. Wykonano miedziany sarkofag dla władcy, a pełny skarbów grobowiec chroniony był systemem samo zwalniających się kusz. Władca niestety nie miał dzieci pomimo kilku żon, a po śmierci kobiety pochowano wraz z nim, grzebiąc też żywcem w sarkofagu wszystkich, którzy wiedzieli o istnieniu skarbów. Mauzoleum przysypano ziemią tworząc 50-metrowy pagórek i posadzono na nim cyprysy.

Wykopalisko

Odkryte w Xi’an figury umieszczone są w czterech regularnych prostokątnych dołach, których krawędzie dokładnie ubito tworząc ściany tak twarde, jak z betonu. W każdym dole o głębokości 7 metrów umieszczono szereg korytarzy. Największy i najbogatszy jest dół pierwszy, który posiada aż 11 korytarzy, z wybrukowaną cegłami podłogą, drewnianym dachem, wspartym na solidnych słupach, izolowanym słomianą matą z gliną i przysypanym ziemią. Dół ma 1230 metrów długości, zawiera główną armię, której liczność szacuje się na 6000 terakotowych figur. W drugim dole znaleziono mniej figur. Składały się one na 2 jednostki piechoty i kawalerii, oraz wojenne rydwany. W trzecim dole również znajdowały się rydwany, oraz oficerowie należący do sztabu dowodzenia. Czwarty dół nie zawierał żadnych figur, ale jego istnienie może świadczyć, że w planach posągów miało być znacznie więcej.

Posągi

Armia z terakoty sama w sobie jest wspaniała i wzbudza podziw z powodu pomysłowości oraz wkładu pracy, ale kiedy człowiek przyjrzy się uważnie figurom, dokona obserwacji detali, szczegółów zbroi, a przede wszystkim zajrzy w twarze terakotowych wojowników przekona się, że powstali oni w dłoniach prawdziwych artystów. Terakotowi wojownicy prowadzą konie i wozy, mają broń, noszą starannie wykonane mundury i kolczugi i każdego z nich można łatwo przypisać do określonego rodzaju służby. Nie bez powodu Chińczycy wierzą, że wojownicy jedynie śpią czekając na wezwanie do walki. Twarze są prawie jak żywe, każda z nich jest inna, przedstawiająca inne emocje, posiadająca indywidualne rysy, co nasuwa podejrzenia, że pozowali do nich prawdziwi wojownicy. Niezwykle żywe, realistyczne, jakby nagle zastygłe w biegu są też konie, z rozwianymi grzywami i otwartymi pyskami.

Ósmy cud świata

Terakotowa Aria z Xi’an została odkryta w 1`974 roku i sukcesywnie udostępniana turystom do zwiedzania, ale dopiero w 1994 roku zostało otwarte Muzeum Xi'an Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin, składające się z trzech krypt o głębokości od 4 do 8 metrów. Wciąż uważa się, ze nie jest to jeszcze całe znalezisko, a pamięć o pogrzebanych żywcem otacza to miejsce swoistym lękiem przed zakłócaniem spokoju. Terakotowa Armia została uznana za ósmy cud świata, a od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.



Chiny - miasta

Chongqing Guilin Kanton Pekin Szanghaj Tiencin


Chiny - co warto wiedzieć



Chiny - Chiny ciekawostki Chiny ciekawostki
Osobie, która wkrótce będzie miała dziecko, daję się w ...
Chiny - Tradycje w Chinach Tradycje w Chinach
Wiele tradycji w Chinach ma związek ze smokami, które mają w kraju wiele swoich ...
Chiny - Kuchnia chińska Kuchnia chińska
Dla Chińczyka jedzenie jest rytuałem. Wiąże się z nim filozofia ...
Chiny - Parki Narodowe w Chinach Parki Narodowe w Chinach
Chiny są trzecim, co do wielkości powierzchni państwem świata; zajmują ...
Chiny - Mur chiński Mur chiński
Mur chiński to zbiorcza nazwa obiektów i systemów obronnych zbudowanych ...
Chiny - Feng shui Feng shui
Feng shui to sztuka aranżacji przestrzeni w celu osiągnięcia zharmonizowanego ...
Chiny - Pamiątki z Chin Pamiątki z Chin
Będąc w Chinach nie można zapomnieć o pamiątkach. Do najbardziej powszechnych należą wyroby ...
Chiny - Przepisy drogowe w Chinach Przepisy drogowe w Chinach
Podróżowanie po Chinach własnym samochodem nie jest możliwe. Cudzoziemiec może jednak kupić ...
Chiny - Pałac Potala Pałac Potala
Religia tybetańska nierozłącznie związana jest z postacią Dalajlamy, ...
Chiny - Kamienny Las Lunanu Kamienny Las Lunanu
Lunan Shilin albo inaczej Skamieniały Las to nazwa krasowego obszaru, leżącego w ...
Chiny - Tybet Tybet
O Tybecie słyszał zapewne każdy, chociażby z uwagi na burzliwe przemiany ...
Chiny - Ustrój polityczny w Chinach Ustrój polityczny w Chinach
Chiny według Konstytucji ChRL są socjalistycznym krajem dyktatury ...
Chiny - Gospodarka w chinach Gospodarka w chinach
Podstawowe produkty rolne, przemysłowe i surowce kopalne Rolnictwo chińskie ...
Chiny - Góry Karakorum Góry Karakorum
Karakorum, to nazwa znana każdemu Europejczykowi, ale nie jest ona jednoznaczna. Mianem tym ...
Chiny - Himalaje Himalaje
Na świecie istnieje wiele przepięknych łańcuchów górskich. ...

Terakotowa Armia - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies